Life Coaching
A life coaching egy olyan folyamat, amely segít az embereknek elérni a céljaikat, ezáltal a teljesebb életet. A coach segíti kliensét (coachee) megtalálni saját erőforrásait és képességeit, hogy sikerrel fedezze fel önmagát, s végül hatékonyan érje el kitűzött céljait. Coaching során a kliens önismeretre tesz szert, majd addigi elakadásait leküzdve a coach-csal közösen tudatos gondolkodási folyamatokat visznek végig, hogy az akadályok helyett a lehetőségekre, megoldásokra fókuszálva és ötleteket merítve a coachee korábbi tapasztalataiból a cselekvésre irányítsák a figyelmet. A folyamat középpontjában a célok meghatározása, majd az ahhoz vezető lépések tudatos kialakítása, továbbá a kialakított terv végrehajtásához szükséges motiváció fenntartása áll. A coaching támogatást nyújt a felmerülő akadályok és kudarcok leküzdésében, és segít a személyre szabott, egyéni megoldások felfedezésében. A life coaching egy olyan önfejlesztő folyamat, amely a tudatos, magabiztos, sikeres életvezetés hatékony támogatása.

Az egyéni, személyes életút tekintetében számos elakadással kell megküzdenie minden embernek. Az elakadás olyan helyzetet jelent, amikor valaki úgy érzi, hogy tehetetlen az életében, ezért nehéz megtalálnia a következő lépést. Egy-egy elakadás olykor úgy jelentkezi, hogy az egyén azt érzi, nem halad előre céljai elérésében, vagy éppen elvesztette az irányítást a mindennapok felett.
A life coaching azzal segíthet az egyéni elakadásokon, hogy a coach segítségével a kliens áttekinti az idáig vezető utat, majd meghatározza céljait és kidolgoz egy tervet a vágyott állapot eléréséhez. A coach támogatja kliensét az őt gátoló tényezők, nehézségek felismerésében, és segíti azok leküzdését, összességében visszaszerezni az események fölötti irányítást. A coach segítségével a kliens megtanulhatja, hogyan éljen a jelenben, hogyan oldja meg a problémáit, és hogyan alakítsa át életét a céljai eléréséhez.
Life coaching során nagy hangsúly kerül a belső erőforrások feltárására, megerősítésére, az önbizalom fejlesztésére, valamint a hatékony kommunikációs készségek és önkifejező képesség fokozására. A megoldásfókuszú megközelítés a jelen erőforrásait használva a jövőre irányítja a figyelmet, és a problémák helyett a célok elérésének mikéntjére fókuszál.
A coaching nem pszichológia, bár sok tekintetben használja a pszichológia eszköztárát, és nem tréning, mentoring, tehát nem a coach tapasztalataira épít, hanem az ügyfél saját, már működő, számára elérhető erőforrásait tárja fel és hasznosítja.
Módszerei során a coaching általában a jövőre fókuszál, a jelen és a jövő lehetőségeit vizsgálja, míg a pszichológia inkább a múltból származó problémákat helyezi a középpontba. A coaching általában a célok elérését, a változást és a fejlődést hangsúlyozza, míg a pszichológia inkább a problémák kezelésére és a mentális egészség javítására törekszik. Éppen ezért a coaching általában a beszélgetéseken, a coach célirányos kérdésein alapul, melyekre a kliens saját életének szakértőjeként saját válaszokkal áll elő. Ehhez képest a pszichológia általában teszteket, kérdőíveket és diagnosztikai eljárásokat használ, melyek a coaching folyamatában inkább csak kiegészítő elemei az ülésnek. A coaching szemléletmód az önfejlesztésre, a személyes fejlődésre és a célok elérésére koncentrál, nem feladata a múltbeli traumák feldolgozása.
A coaching hatékony megoldást jelenthet olyan helyzetekben, amikor az ügyfél úgy érzi, hogy elakadt valahol az életében, vagy szeretne változtatni valamin, de nem tudja, hogyan csinálja. A coach segíthet az kliensének meghatározni saját konkrét célkitűzéseit és az odáig vezető lépéseket. Támogatja a coacheet saját gondolatainak és érzéseinek felismerésében és megértésében, valamint új nézőpontok és megoldások megtalálásában.
Coaching során az ügyfél attitűdje kulcsfontosságú. Az ügyfélnek nyitottnak és késznek kell lennie a változásra, és aktívan részt kell vennie a folyamatban. Képesnek kell lennie őszintén beszélni a coach-csal, és készen állnia arra, hogy elgondolkodjon a saját cselekedetein és gondolatain. A kliens a coachtól elsősorban egy objektív, kívülálló nézőpontot várhat el, olyan támogató magatartást, amely segít neki átlátni a helyzetét, és megtalálni a legjobb megoldást.
Hiszem, hogy a problémában való elmerülés helyett a megoldásra való törekvés valóban hatékonyan, lépésről lépésre képes előmozdítani a változást. Life Coaching során arra törekszem, hogy a mindenki életében meglévő egyedi nehézségek helyett ügyfelem vegye észre és tudatosítsa magában mindazt a jót, amit korábban ösztönösen tett, hogy élete a lehető legjobb legyen.