Teamcoaching

A csapatépítés és a csapatkohézió fontossága abban rejlik, hogy egy erős, összeszokott csapat javítja a munka hatékonyságát, és növeli a csapat tagjainak elkötelezettségét a feladat és a szervezet iránt, valamint erősíti az egyén motivációját. A teamcoaching segít a csapat tagjainak megismerni egymást, kialakítani bizalmi kapcsolatokat, és megtanulni együtt dolgozni. A jó csapatkohézió jobb teljesítményre sarkall, és jobb munkahelyi környezetet eredményez.

Egy csapat hatékony, céltudatos, eredményes működését több tényező is befolyásolhatja. A csapattagoknak mindenekelőtt jól kell tudniuk kommunikálniuk egymással, hogy megértsék egymás álláspontját és ötleteit, valamint hogy közösen dolgozhassanak ki jól működő, mindenki számára elfogadható és képviselhető stratégiákat és terveket. Ezt követi a megvalósítás, amely során az egyéneknek együtt kell működniük a közös érdek, cél eléréséért. Ehhez a csapattagoknak rugalmasnak kell lenniük úgy egymással, mint az esetlegesen felmerülő nehézségekkel szemben, hiszen folyamatosan alkalmazkodniuk kell a változó helyzetekhez, melyek új ötleteket és megoldásokat igényelnek. Mindezeket az új ötleteket és stratégiákat kreatívan kell tudniuk bevezetni a csapat munkájába, hogy a lehető leghatékonyabbá, tehát időgazdálkodás és erőforrások tekintetében gazdaságossá tegyék működésüket. Ezt az attitűdöt nevezzük célorientált viselkedésnek. A feladat, illetve cél fókuszán kívül elhanyagolhatatlan az emberi tényező, amely empátiára, egymás megértésére és elfogadására, az egyén önismeretén és társai erősségeinek tiszteletén kell alapuljon, hiszen csak így érhető el a bizalomra épülő, harmonikus munkahelyi légkör.

Egy hatékonyan működő csapatban az egyén és a csapat érdeke egymásra utalt és összhangban van úgy egymással, mint a vezetés elvárásaival. Az egyén érdeke a csapatban való részvétellel és eredményes munkavégzéssel párosul, míg a csapat érdeke az egyén hozzájárulásával valósul meg. A jól működő team tehát olyan közösség, amelyben a benne való részvétel lehetővé teszi az egyén számára, hogy képességeit és tudását hasznosítsa, ő maga fejlődjön, miközben a csapat eredményes munkavégzését segíti elő.

 Egy hatékony, eredményes csapat kialakításához, fenntartásához és fejlesztéséhez nélkülözhetetlen:

  1. A célorientált cselekvés, tehát a csapat jól meghatározott viszony- és feladatrendszere, melyet csak közösen képesek megvalósítani.

  2. Az egyéni és közös felelősségvállalás.

  3. A konfliktusmentes, megoldásfókuszú, asszertív kommunikáció, mely a gyors, pontos, hatékony információáramlás alapfeltétele, ugyanakkor az esetlegesen felmerülő vitás helyzetek rendezésének alapfeltétele

  4. A csapat tagjainak együttműködési hajlandósága, egymás támogató, közös célok elérésére sarkalló attitűdje.

  5. A csapat különböző készségekkel, tapasztalatokkal és szemléletmóddal rendelkező csapattagok sokszínűségének elfogadása, mely egyszersmind szolgálhat konfliktusforrásként és a kreativitás táptalajaként, azonban minden esetben gazdagítania kell jól működő a csapat munkáját.

  6. A flexibilitás, tehát a team változó körülményekhez való alkalmazkodási képessége, melynek köszönhetően új, kreatív megoldások születhetnek.

  7. A fejlődésre, fejlesztésre való folyamatos igény, egymás tapasztalataiból és külső forrásból érkező tanulási szándék a csapat teljesítményének javítása céljából.

  8. Továbbá a csapaton belül fennálló hierarchia és/vagy munkamegosztás elfogadásának képessége, mely összességében képes kihozni a legjobbat a csapattagokból.

Csapatépítés során elsősorban a csapaton belüli kommunikáció javítását és a kreatív energiák felszabadítását látom központi feladatomnak. Munkám során mindvégig megoldásfókuszú eszközöket használok, tehát olyan tréningfeladatok és coaching szemléletű kérdések mentén vezetem teamcoching foglalkozásaimat, melyek új perspektívát nyitnak a csapat előtt.

© 2023 Minden jog fenntartva
Az oldalt a Webnode működteti Sütik
Készítsd el weboldaladat ingyen!